Saklambaç, aç kapıyı bezirgan başı, yakartop, istop, körebe… Sokakta akşamlara kadar oynanan oyunların tadı hiçbir şeye benzemez. Peki başka ülkelerde çocuklar ne oynuyor? İşte en meşhurları…

Meksika:

Fasulye Yakala oyunu: Oyunu 4-6 çocuk oynuyor. Önce bahçede ufak bir çukur kazıp, çukurdan 2 metre uzağa bir çizgi çizilir.

Bütün çocuklar ellerine birer avuç kırmızı fasulye alır. Fasulyelerin sayısı mutlaka eşit olmalı. Her çocuk sırayla elindeki fasulyeleri çizginin olduğu yerden çukura atmaya çalışır.

Herkes çukura atmayı başardığı fasulyeleri toplayıp avcuna koyar. Daha eğlencelisi, çocukların, topladıkları bu fasulyeleri havaya atıp tutmaya çalışması. En çok fasulyeyi tutabilen, şampiyon!

Japonya:

Fener Oyunu: Japon çocuklarının geleneksel oyunu. Oyunun temeli şaşırtmaca ve hız üzerine kurulu. Kalabalık çocuk grubuyla oynanabilen çok eğlenceli bir oyun.

Tüm çocuklar daire oluşturacak şekilde oturur. Bir oyuncu ellerini birbirine yaklaştırıp sesli bir şekilde “Büyük fener!” diyerek oyunu başlatır.

Yanındaki oyuncu ellerini açarak “Küçük fener!” der. Oyunda söylenilenle el işareti zıt olmalı. Ne kadar hızlı oynanırsa, o kadar zevkli olur. Şaşırarak sırayı bozan oyuncu, oyundan çıkarılır.

En sona kalan oyuncu, oyunu kazanır.

Küba:

Ortayı Bul: Orijinal ismi “Chocolonga” olan oyun 10 veya daha fazla kişiyle oynanır.

Duvara ya da duvara yapıştırılan kağıda büyük bir daire çizerek oyuna başlayabilirsiniz. Dairenin orta noktası belirlenir. Oyuncular arasından bir çocuk ebe olarak seçilir.

Ebe olarak seçilen çocuğun gözleri bağlanır. Ebe oyuna başlamadan önce olduğu yerde 3 kez döndürülür. Ebenin amacı, dairenin ortasına veya dairenin ortasına en yakın olan yere dokunmaktır.

Bu sırada diğer oyuncular duvarın önünde bekleyerek ebenin dikkatini dağıtmaya çalışırlar.

mm

Kristal Çocuk

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

You may also like

Bir Yaz Okulunda Olmazsa Olmaz 7 Özellik