Çocuklar sevildiklerini, değer verildiklerini hissetmek ister. Peki sevgimizi onlara yeterince ifade edebiliyor muyuz? İşte basit ve yaratıcı öneriler… Hayatın koşturmacası içinde bazen unutuyoruz, çocuğumuzu ne kadar sevdiğimizi söylemeyi. Sadece sevgi değil değer verdiğimizi de göstermek için neler yapabiliriz? Bunun için basit ama etkili küçük önerilerimiz var.

-Ona küçük notlar yazmak.

Okul çantasına ya da beslenme çantasına mesajlar saklayabiliriz. İlkokul çocuklarının çok hoşuna gider. Biraz daha büyük olanlar, anne-babadan gelen bu küçük notların arkadaşları tarafından görülmesini istemeyebilir. Siz de odasına bırakırsınız. Notların kısa olmasına dikkat etmeli.

-Kucaklaşmak.

Fiziksel temas önemli. Okuldan dönen, okula gitmek üzere olan çocuğunuza sarılın, kucaklayın. Küçükken kendi anne babası ona yeterince sarılmayan anne babalar bunun anlamını çok iyi bilir. Sarılmak küçük bir jesttir ama çocuklar için çok şey ifade eder. Bazen çocuklar, arkadaşlarının yanında ailesinin sevgi göstermesinden utanır. Ona yalnızken sarılın siz de. Bizim sevgimizi göstermeye, onların da bunu almaya ihtiyacı var.

-Birlikte bir etkinlik yapmak.

Birlikte yemek yapmak, kartondan ev yapmak, haftasonu kahvaltıyı beraber hazırlamak, bulaşık makinesindekileri yerleştirmek, bir şeyi tamir etmek, boyama yapmak, yatmadan birlikte kitap okumak… Hafta sonları için birlikte aktivite planlayın, çocuğunuzla hafta sonu planı hakkında konuşun. Piknik, müze, çocuk sineması, birlikte katılacağınız çocuk atölyeleri… Bu tarz planlar çocuğunuza onu sevdiğinizi göstermenin ve beraber bir şeyler yapmanın en keyifli yollarındandır.

-Teşekkür etmek.

Onlara teşekkür etmeyi, “rica ederim” ya da “Bir şey değil” demeyi rutine bağlamak çok önemli.

-Onu gerçekten dinlemek.

Ona dikkatinizi vermeye çalışın. Çocuklar onlara odaklandığınızı ya da cep telefonunuzla ilgilenip onu dikkatli dinlemediğinizi hemen anlar. Çocuğunuz sizinle herhangi bir konu hakkında konuşmak istediğinde telefonunuzu ve ya diğer dikkat dağıtıcıları bir kenara bırakarak, gerçekten dikkatinizi vererek dinleyin. Bazen önemli bir mesaja cevap yazmanız gerekebilir. Birkaç dakikalığına işinizi bırakın ya da ona birazdan işinizin biteceğini, onu dinleyeceğinizi söyleyin.

-Sohbet etmek.

Kendi gününüzle ilgili bir şeyler paylaşın. “Bugün seni mutlu eden bir şey oldu mu?” Dedikodu gibi şeylerden uzak durup kendinizle ilgili paylaşımlar yaparsanız, çocuğunuzla iyi bir ilişkiniz olur ve o fikirlerine değer verildiğini görerek daha mutlu olur. Sadece uzanıp bir şeyler karalamasını izlerken sohbet etmek de zamanınızı vererek sevgi göstermenin bir yoludur.

-Oyun oynamak.

Çocuğunuzla birlikte oynayın, eğlenceli ve komik zaman geçirin. Oyun oynayacak vakit yoksa yapacağınız bir ev işini oyunlaştırabilirsiniz. Sofrayı onun sevdiği şarkıyı birlikte söyleyerek toplamak, etrafı toplama yarışı yapmak, çamaşır katlamayı vb. işleri birlikte oyun haline getirebilirsiniz.

-Takdir etmek.

Çocuğunuza onun nelerinden hoşlandığınızı söyleyin. Her gün çocuğunuza iyi bir yanını söyleyebilirsiniz. Fiziksel özelliklerinden çok, gösterdiği çabayı övün. Ödevlerini zamanında yaptığını ya da masayı güzel kurduğunu söylemek gibi.

-Birlikte gülmek.

Beraber kahkaha atmak gibisi var mı? Sıradan şeylerden eğlenceli bir yan kolayca bulabilirsiniz. Şaşkın şaşkın yürüyün, saçma sapan kelimeler uydurun… Bu küçük önerileri bugün yarın diye ihmal edersek bir de bakmışsınız çocuğunuz büyümüş. Hakkında ne hissettiğimizi, onu ne kadar sevdiğimizi mutlaka anlatmalı. Her ne yolla olursa olsun… Kaynak: www.cocuktansonra.com  

kristalcocuk

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şuna da göz atabilirsiniz

Küçük Einstein’lar Haydi Yaz Okuluna